Indian Wells. Victoria Azarenka a început să plângă din senin. Adversara, deloc emoționată: ”E normal ce face?” – video

Din păcate, turneul ce se desfășoară în prezent la Indian Wells arată că în circuitul feminin activează tot mai multe sportive de top, cu probleme de echilibru emoțional.

Jucătoarea belarusă Victoria Azarenka a izbucnit în lacrimi după ce a comis o dublă greșeală în meciul cu jucătoarea din Kazahstan, Elena Rybakina, în turul III de la Indian Welles şi nu a fost în stare să reia jocul decât după câteva minute.

În timpul setului secund, când Rybakina se afla la conducere, 6-3 după primul set și 2-2 la game-uri Azarenka a izbucnit brusc în plâns, după ce a comis o dublă greșeală.

Sportiva de 32 de ani a întârziat momentul următorului său serviciu, iar arbitra de scaun și supervizorul partidei au intrat pe teren pentru a se interesa de starea jucătoarei.

”Îmi pare rău! Îmi pare foarte rău. Chiar îmi pare foarte rău. Pur și simplu m-am săturat de toate astea”, a spus, printre lacrimi, fostul lider mondial WTA, în momentul în care arbitra a întrebat-o dacă are nevoie de ajutor.

Dacă spectatorii și cei din staff-ul său au încurajat-o pe Azarenka, în schimb, adversara sa a reacționat diferit.

Kazaha Elena Rybakina, deranjată că meciul a fost întrerupt, l-a întrebat pe supervizor: ”E normal ce face?”.

În cele din urmă, partida a continuat, dar Azarenka nu a mai putut reveni. și a pierdut și cel de-al doilea set cu 4-6.