Cursa cu care David Popovici a înregistrat un nou record la CM de nataţie – video

Înotătorul român David Popovici a stabilit un nou record mondial de juniori, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, reuşind să obţină cel mai bun timp din semifinale la 200 m liber – 1,44:40, calificându-se în finala probei.

David Popovici a înotat pe culoarul 4 şi, chiar dacă la start a avut un timp de reacţie mai slab, s-a desprins decisiv chiar din prima lungime de bazin, reuşind să se menţină pe primul loc până la finalul cursei.

Pe locul doi a terminat austriacul Felix Auboeck, la aproape 77 de sutimi. Rezultatul obţinut îl plasează pe Popovici favorit la câştigarea medaliei de aur în finală.

Precedentul record fusese stabilit de Hwang Sun-woo (Coreea de Sud), în iulie 2021, cu timpul 1:44,62.

Popovici, care e debutant la un Campionat Mondial de seniori în bazin olimpic, va evolua în finală luni, de la ora 19.

Luni va concura în finală şi Robert Glinţă, la 100 m spate. Înotând în semifinala a doua, sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 53.00 secunde şi şi-a câştigat astfel locul în ultimul act al probei de 100 m spate. Timpul lui Glinţă este al optulea al semifinalelor.