Un kenyan a câștigat maratonul din Stockholm, deși a alergat peste un kilometru în direcția greșită – video

Un atlet din Kenya a câștigat maratonul din Stockholm, Suedia, deși a alergat mai mult de un kilometru în direcția greșită.

Kenyanul Felix Kirwa (26 de ani) a câștigat cursa de maraton desfășurată la Stockholm în două ore, 11 minute și 7 secunde, în ciuda faptului că, la fel ca alți doi concurenți, și ei aflați în frunte, nu a mai știut, la kilometrul 28 al cursei, pe unde să alerge.

La un moment dat, cei trei atleți au realizat că direcția în care aleargă este greșită și au revenit pe traseul corect, după ce au parcurs 1,1 kilometri în plus…

”Sunt foarte bucuros că am câștigat, dar am alergat în direcția greșită și am ratat recordul din cauza asta…”, a declarat Kirwa la finalul cursei, potrivit The Sun.