Romania zdrobeste Croatia la Campionatul European de tineret! Un start minunat si o repriza a doua aproape perfecta ne-au adus prima victorie

Romania U21 s-a impus cu scorul de 4-1 in fata reprezentativei similare a Croatiei, chiar in debutul la Campionatul European din Italia si San Marino. Un start minunat si o repriza a doua aproape perfecta ne-au adus prima victorie, una uriasa, la Euro U21.

S-au facut prea multe comparatii cu 1994. Trebuie una in premiera. Dumnezeule, cat e de cald! Soarele de iunie prajeste orice la nivel de secunde, ajunge usor si la respiratie si, in acelasi timp, lasa ochii oblici si obositi. Cu tot cu emotia, vezi greu daca prima minge, cea sutata de Puscas printre picioarele lui Posavec, trece sau nu de linia portii. Dupa fani, e gol. Dupa fotbal, nu. Dar mingea n-a fost departe.

CE START!

Si, imediat, Puscas isi ia revansa. Chiar daca din penalty. Primul VAR din istorie la un meci al Romaniei, un VAR venit parca de nicaieri, un hent al lui Filip Benkovici observat doar de arbitrajul video. Format din englezi. Multumim adversarilor de grupa!

Puski finalizeaza cu un sut in stanga lui Posavec. E minutul 11. Si aproape dubleaza imediat. Cand, de langa o aparare croata visatoare, se inalta si trimite, plouat, spre 2-0. Mingea e respinsa doar pana la Ianis. Care indeplineste previziunea. Si marcheaza in fata tatalui sau, cel care o facea cu fix 25 de ani inainte. In SUA.

PREA USOR

Cu Brekalo accidentat si iesit, pare ca nu e deloc ziua croatilor. Asa cred si ai nostri. Se relaxeaza repede si, la doar 4 minute, iau gol. Sut de la distanta al lui Vlasici, omul care a batut-o pe Real Madrid din tricoul lui TSKA Moscova. Parca, parca prea usor pentru Radu, care a atins mingea. Si putea s-o scoata. Deja 2-1 si nu e minutul 20!

Ivan, preferat in locul lui Coman, inoata pe teren. Nici Man, dincolo, nu e departe. Se fierbe. Stefan alearga cat poate, Baluta e bravissimo, Pascanu respinge si el la o faza fixa grea. Cel mai aproape de 3-1 sunt Cicaldau si Ivan. Dincolo, croatii preseaza si ei egalarea. Se face, cumva, pauza.

PUTEA FI „DUBLA”

Bara! Cum era sa dea Ianis si „dubla” azi? Cu Man faultat aproape de careul advers, Ianis executa cu bolta si, cu putina sansa, refacea diferenta de doua goluri. Dar ramanem peste ei. Si parca avem increderea aia, incredere pe care n-am avut-o niciodata, ca n-o sa avem emotii pe final.

Parjolul scade in minutul 60, soarele se ascunde dupa dealul mic – au pus muntele cu castel in partea gresita! – si Jakolis, fratele fostului stelist, ne da primele emotii din repriza a doua. Radu prinde.

MINUNEA DEBUTANTULUI

Balutaaaaaaaaaaaaaaaa! Dati copy paste „a”-ului in minte si strigati-l cat puteti voi de tare, ca-n ziar nu ocupa. Tudor, debutant azi la U21, omul meciului si pana atunci, recupereaza in marginea careului mare, e suficient de cerebral incat sa dribleze in careu si il executa puternic, cu sete, pe portar.

» Sursa: bzi.ro