• Home
  • Actualitate
  • Vești groaznice! Prețurile vor crește, iar inflația va ajunge aproape de două cifre

Vești groaznice! Prețurile vor crește, iar inflația va ajunge aproape de două cifre

bani 1 1 400x225 1

Un raport recent al Băncii Naționale a României (BNR) arată că inflația se apropie de pragul de 10%, ca efect al majorărilor de TVA și accize aplicate în timpul verii. Aceste măsuri fiscale au declanșat scumpiri în lanț, care au afectat economia prin diminuarea consumului și a salariilor reale. BNR avertizează asupra unei perioade cu turbulențe și creșteri de prețuri, menționând că aceste evoluții nu au legătură directă cu eliminarea plafonării la energie.

Documentul publicat joi de Banca Națională confirmă că majorările de taxe sunt cauza directă a scumpirilor din luna august. „Rata anuală a inflației a continuat să urce în luna august, până la 9,85 la sută, în principal ca urmare a implementării modificărilor fiscale în vigoare de la începutul lunii”, se precizează în raport. Potrivit BNR, „creșterea cotelor TVA și a accizelor s-a reflectat în scumpiri generalizate la nivelul majorității segmentelor care compun coșul de consum”.

Impactul noilor taxe s-a resimțit imediat în prețuri. BNR estimează că aproximativ 85% din majorările de TVA și accize s-au transferat către consumatori, adăugând aproape două puncte procentuale la rata totală a inflației. În același timp, raportul semnalează o creștere a inflației de bază la 7,9%, indicator ce exclude prețurile volatile la energie și alimente. Această evoluție indică scumpiri de fond, susținute de costuri interne mai mari, precum cele salariale, chiriile sau serviciile. Fenomenul reflectă, conform BNR, „transferul în prețuri al creșterii taxelor indirecte și menținerea costurilor interne ridicate, inclusiv cele salariale”.

Datele BNR pentru luna august indică și o încetinire a activității economice. Producția industrială a scăzut cu 2% față de luna iulie, marcând a patra lună consecutivă de declin. Concomitent, consumul populației s-a redus cu aproape 4% în termeni reali, pe fondul unei diminuări a salariului net real cu 5% comparativ cu august 2024. Cu toate acestea, presiunea costurilor, în special pe piața muncii, persistă, salariile din sectorul privat înregistrând o creștere de 8,6% față de anul anterior, în timp ce în sectorul public au stagnat.

Deși a menținut dobânda de politică monetară la 6,5%, Banca Centrală a prezentat o prognoză actualizată pesimistă. BNR anticipează că inflația va atinge un vârf de 9,2% în septembrie și va scădea doar nesemnificativ până la finalul anului, la 8,8%, o valoare aproape dublă față de prognoza anterioară de 4,6%. O revenire lentă spre ținta de 3% este estimată abia pentru sfârșitul anului 2026.

Pentru a contracara scumpirile, BNR va continua să aplice o politică monetară prudentă, păstrând dobânzile la un nivel ridicat. Strategia vizează temperarea cererii și aducerea treptată a inflației spre ținta de 2,5%. Dobânzile mai mari scumpesc creditarea, ceea ce duce la reducerea împrumuturilor și a consumului, contribuind la frânarea creșterii prețurilor.

Un alt risc major pentru economie, semnalat de oficialii BNR, este ritmul lent de absorbție a fondurilor europene, îngreunat de dificultăți administrative. Raportul subliniază că utilizarea eficientă a acestor fonduri este „crucială pentru relansarea investițiilor și pentru crearea de locuri de muncă durabile”, având potențialul de a contrabalansa politicile de austeritate.

BNR avertizează și asupra riscurilor externe, precum conflictele armate și tensiunile geopolitice. „Incertitudini și riscuri însemnate la adresa economiei continuă să vină din mediul extern, în condițiile războiului din Ucraina și ale situației din Orientul Mijlociu, dar și ale tensiunilor comerciale globale”, se menționează în document. Raportul mai notează o depreciere controlată a leului față de euro, dar evidențiază că deficitul extern, deși ușor redus, rămâne o vulnerabilitate importantă pentru economie.

Sursa: bzi.ro.