All-for-Romania-Small

Irinel Columbeanu s-a botezat din nou! Ce religie a îmbrățișat fostul milionar și cine îl ajută cu bani la azil

Fostul om de afaceri Irinel Columbeanu, care locuiește în prezent într-un azil din Ghermănești, trece printr-o schimbare semnificativă în plan personal, apropiindu-se de credință. Acesta s-a botezat recent în Biserica Baptistă, urmând exemplul tatălui său, Ion Columbeanu, care a făcut un pas similar spre finalul vieții.

Aflat într-o situație financiară dificilă, după pierderea averii, Irinel Columbeanu și-a găsit liniștea sufletească în noua comunitate religioasă. Potrivit informațiilor apărute în presă, această transformare spirituală a avut un impact pozitiv asupra stării sale generale, oferindu-i un nou optimism.

Ion Cassian, proprietarul căminului de bătrâni unde este găzduit fostul milionar, a confirmat schimbarea de atitudine a acestuia. El a explicat că noua apartenență religioasă îi oferă lui Columbeanu nu doar sprijin spiritual, ci și oportunități de socializare și ajutor concret.

„De când s-a pocăit, de când s-a botezat la Biserica Baptistă, Irinel este vioi ca un tinerel, are o stare de spirit foarte bună, este cu mult mai optimist. A găsit acolo oameni cu suflet mare, am înțeles că îl vor și ajuta pe viitor”, a declarat Ion Cassian pentru Click!.

Proprietarul azilului a detaliat și modul în care comunitatea baptistă se implică în viața fostului om de afaceri. „De exemplu, sâmbătă, vor veni la el, aici, la azil, și îi vor și citi din Biblie, va fi invitat la mesele lor, la întâlnirile lor, la slujbe, unde au și un cor frumos”, a adăugat acesta.

Din punct de vedere financiar, situația lui Irinel Columbeanu rămâne însă complicată. Acesta încasează o pensie lunară de aproximativ 2.000 de lei, sumă din care o parte este reținută de bancă. Veniturile sale sunt insuficiente pentru a acoperi costurile integrale de cazare și masă la azil, care depășesc 4.500 de lei pe lună.

Deși a primit ajutor financiar din partea fiicei sale, Irina, fostul milionar continuă să înregistreze restanțe la centrul de îngrijire. În ciuda acestor greutăți materiale și a noilor perspective sociale oferite de comunitatea religioasă, sărbătorile de iarnă îl vor găsi pe Irinel Columbeanu tot în cadrul instituției de la Ghermănești.

„Important este că va socializa mai mult și chiar e indicat, la vârsta lui. Crăciunul însă îl vom petrece aici, la azil, împreună”, a precizat Ion Cassian.


Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]


 

© 2016 - 2026 All 4 România