All-for-Romania-Small

Dispare Casa de Pensii! Se schimbă numele și apar instituții noi: Ce se întâmplă cu milioanele de pensionari din România?

O reorganizare majoră va avea loc în cadrul Casei de Pensii, care își va schimba denumirea și va prelua responsabilități extinse. Potrivit unui proiect de act normativ aflat în dezbatere publică, instituția va deveni Casa Națională de Pensii Publice, Ocupare și Plăți (CNPPOP), înglobând și alte structuri precum Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, conform informațiilor publicate de Newsweek Romania.

Noua entitate va funcționa ca organ de specialitate în subordinea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale. Aceasta se va înființa prin comasarea Casei Naționale de Pensii cu structuri ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (cu anumite excepții) și cu activitățile de gestionare a beneficiilor de asistență socială din cadrul Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială.

La nivel local, casele județene de pensii își vor păstra existența, dar vor fi transformate în case județene de pensii, ocupare și plăți. Acestea vor funcționa ca servicii publice deconcentrate și vor prelua atribuțiile agențiilor județene pentru ocuparea forței de muncă și structurile de plăți de la agențiile pentru plăți și inspecție socială. Totodată, CNPPOP va prelua Centrele regionale de training pentru adulți și Institutul Național de Expertiză Medicală și Recuperare a Capacității de Muncă.

Această restructurare vine într-un context marcat de dificultăți administrative. În ultimii doi ani, instituția s-a aflat sub o presiune constantă, recalculând 4.600.000 de dosare de pensii în cursul anului 2024. De asemenea, procesul pentru „Mica Recalculare”, ale cărui dosare au fost depuse până la 1 martie 2025, nu a fost încă finalizat.

Problemele sunt vizibile prin întârzierile majore care depășesc termenul legal de 45 de zile pentru emiterea noilor dosare de pensie, în timp ce programările pentru audiențe pot fi obținute chiar și după o așteptare de trei luni. Deficiențele sunt puse pe seama unui sistem informatic cu probleme de funcționare și a lipsei de personal.

În prezent, instituția are aproximativ 3.200 de angajați, însă necesarul pentru gestionarea tuturor operațiunilor este estimat la minimum 4.000 de persoane. Deficiențele au generat nemulțumiri în rândul personalului, care a recurs la grevă în vara anului trecut. „Nu avem aplicații informatice, nu avem sedii, birouri. Într-un birou stau 10-12 persoane, față de maximum 4-5 persoane. La Casele de Pensii, salariile sunt printre cele mai mici din sistemul bugetar”, a declarat un reprezentant sindical legat de aceste condiții.


Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]


 

© 2016 - 2026 All 4 România