All-for-Romania-Small

Prăpăd în România! ANM a emis cod galben: temperaturi de 36 de grade și vijelii cumplite. Vezi zonele afectate!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o serie de avertizări Cod galben și o informare meteorologică, valabile pentru perioada 21-24 iunie. Potrivit specialiștilor citați de stiripesurse.ro, România va fi traversată de un val de căldură persistent, dar și de episoade de instabilitate atmosferică severă.

În intervalul cuprins între duminică, 21 iunie, și miercuri seara, la ora 21:00, vremea va deveni deosebit de călduroasă în majoritatea regiunilor țării. Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de vest și sud-vest, urmând ca pe parcursul zilei de miercuri temperaturile ridicate să fie resimțite puternic și în sudul teritoriului.

Temperaturile maxime se vor încadra între 26 și 28 de grade pe litoral și în depresiunile din estul Transilvaniei. În schimb, în regiunile vestice, nord-vestice, centrale, sudice și sud-estice, valorile termice vor oscila între 31 și 33 de grade. Cele mai ridicate valori, de 35-36 de grade Celsius, sunt prognozate pentru Banat, Crișana și sud-vestul Olteniei, unde ANM avertizează că se vor întruni condițiile de caniculă.

Cod galben de caniculă și furtuni pentru duminică

Pentru ziua de duminică, 21 iunie, a fost instituit un Cod galben valabil între orele 12:00 și 21:00. Acesta vizează Oltenia, Banatul, Crișana, Maramureșul, centrul și vestul Transilvaniei, precum și vestul și sud-vestul Munteniei, zone unde maximele vor fi cuprinse între 31 și 36 de grade.

Simultan cu temperaturile ridicate, sudul Banatului și zonele montane (Carpații Occidentali și parțial cei Meridionali) se vor afla sub incidența fenomenelor meteorologice extreme. Sunt prognozate următoarele:

  • Vijelii și descărcări electrice frecvente;
  • Căderi de grindină cu diametrul cuprins între 1 și 3 centimetri;
  • Rafale de vânt cu viteze de 50-70 km/h;
  • Ploi torențiale care vor lăsa în urmă cantități de apă de 15-25 l/mp, izolat chiar peste 40 l/mp.

Prognoza pentru începutul săptămânii

Avertizările meteorologilor continuă și pentru luni, 22 iunie, când un nou Cod galben va fi activ în intervalul 12:00-21:00. Acesta vizează Maramureșul și nordul Transilvaniei, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități, la temperaturi de până la 34 de grade.

Tot în cursul zilei de luni, instabilitatea atmosferică se va manifesta violent în Banat, Crișana, sud-vestul Transilvaniei și în zonele montane aferente. Meteorologii anunță noi reprize de ploi torențiale, cu acumulări ce vor depăși 30-40 l/mp, însoțite de descărcări electrice și vijelii.

Tendința meteorologică indică faptul că fenomenele de instabilitate se vor extinde marți, 23 iunie, în regiunile sud-vestice, centrale și nordice. Ulterior, miercuri, 24 iunie, acestea vor afecta cu precădere centrul, sudul și sud-estul României.


Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]


 

© 2016 - 2026 All 4 România