All-for-Romania-Small

Vremea o ia razna în România! ANM anunță 35 de grade și vijelii. Vezi lista județelor unde se dezlănțuie urgia!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o serie de avertizări cod galben ce vizează fenomene de caniculă, disconfort termic și instabilitate atmosferică, valabile în intervalul miercuri dimineață – joi seară. Potrivit informațiilor furnizate de ziarobiectiv.ro, valorile termice vor urca până la 35 de grade Celsius, în timp ce mai multe regiuni vor fi afectate de vijelii și precipitații abundente.

Pentru ziua de miercuri, 24 iunie, între orele 12:00 și 21:00, a fost instituit un cod galben de temperaturi ridicate în regiunile Crișana, Maramureș, nordul Banatului și nord-vestul Transilvaniei. Specialiștii precizează că în aceste zone „disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități”, maximele urmând să varieze între 30 și 35 de grade.

Instabilitate atmosferică și vijelii în mai multe regiuni

În același interval, instabilitatea atmosferică se va manifesta în nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei și în cea mai mare parte a zonelor montane. Meteorologii ANM avertizează că vor fi „perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50 … 70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1 … 4 cm).” În aceste zone, cantitățile de apă pot depăși izolat 40-50 l/mp.

Avertizarea de caniculă se va extinde joi, 25 iunie, pe parcursul întregii zile, afectând majoritatea regiunilor țării. Zonele vizate includ Banatul, Crișana, Maramureșul, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, precum și sudul și estul Moldovei. Conform specialiștilor, „maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă”, menținându-se un disconfort termic ridicat în zonele de câmpie.

Prognoza pentru București

În București, vremea va deveni deosebit de caldă. Miercuri se va înregistra o maximă de aproximativ 30 de grade, cu posibile averse torențiale în a doua parte a zilei. Joi, regimul termic se va menține ridicat, iar indicele ITU va atinge pragul critic, temperatura maximă situându-se între 31 și 33 de grade.


Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]


 

© 2016 - 2026 All 4 România