All-for-Romania-Small

Răsturnare de situație la tarabe! Cât a ajuns să coste un kg de pepeni de Dăbuleni după pactul făcut de producători

Prețul pepenilor de Dăbuleni comercializați în Piața Cibin a scăzut recent, după ce primele loturi au fost puse în vânzare la începutul săptămânii trecute. Deși inițial un kilogram costa 7 lei, tariful a coborât acum la 6 lei.

Eugenia, prima producătoare care a adus aceste fructe în piața din Sibiu, a explicat pentru publicația turnulsfatului.ro că ieftinirea a venit odată cu apariția mai multor comercianți la tarabe. Pentru a stimula vânzările în întreaga piață, producătorii au decis să uniformizeze prețul produselor.

„Avem toți același preț. Așa ne-am înțeles ca să cumpere lumea de la toți, am lăsat la 6 lei kilogramul”, a precizat aceasta.

Cum alegem un pepene bine copt

Producătoarea a oferit, de asemenea, câteva repere esențiale pentru consumatorii care doresc să aleagă un fruct bine copt. Potrivit Eugeniei, secretul constă în observarea elementelor din jurul codiței.

„Lângă codiță, are un cârciuleț asemănător cu cel de la vița de vie și o frunzuliță minusculă. Când începe să se usuce cârciulețul acela și frunzulița, atunci înseamnă că este copt”, a explicat Eugenia pentru sursa citată.

Sezonul pepenilor de Dăbuleni este estimat să continue până spre toamnă. Agricultorii asigură aprovizionarea pe o perioadă lungă de timp prin utilizarea loturilor plantate în serii succesive.


Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]


 

© 2016 - 2026 All 4 România