
Pe 1 noiembrie 2025, Biserica Ortodoxă îi cinstește pe Sfinții Mucenici doctori fără de arginți, Cosma și Damian, recunoscuți pentru vindecările făcute fără a cere plată. Tot în această zi sunt pomeniți și Moșii de toamnă, o sărbătoare dedicată celor adormiți, când credincioșii oferă pomană cu alimente specifice pentru sufletele celor plecați dintre noi.
Sfinții Cosma și Damian, originari din Asia Mică, au rămas orfani de tată încă din copilărie, fiind crescuți și educați în credința creștină de mama lor. Ajunși la maturitate, au ales să studieze medicina și au primit darul vindecării trupurilor și sufletelor prin puterea rugăciunii.
Ei au devenit cunoscuți ca „doctori fără de arginți” pentru că nu cereau bani pentru serviciile medicale, respectând porunca Mântuitorului Iisus Hristos: „În dar ați luat, în dar să dați”. Pe lângă vindecări, Sfinții Cosma și Damian îi sprijineau pe cei nevoiași cu bani, haine și alimente.
Și-au vândut averile moștenite pentru a ajuta săracii, hrănind pe cei flămânzi și susținând comunitatea. O întâmplare remarcabilă din viața lor este vindecarea prin credință a unei femei foarte bolnave pe nume Paladia.
După ce au vindecat-o, Paladia i-a oferit Sfântului Damian trei ouă, spunând: „Ia acest dar în numele Sfintei Treimi Dătătoare de Viață, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.” Deși Sfântul Damian a acceptat darul, gestul l-a întristat pe fratele său Cosma, care a considerat că această primire încalcă porunca de a nu primi plată.
Din acest motiv, Sfântul Cosma a cerut ca Damian să nu fie înmormântat lângă el. După moartea lor, o minune a făcut ca o cămilă, pe care cei doi sfinți o vindecaseră, să le arate oamenilor locul în care să-l îngroape pe Sfântul Damian, alături de Cosma. Astfel, cei doi au fost înmormântați împreună în Thereman, potrivit pravila.ro.
În aceeași zi, credincioșii ortodocși pomenesc Moșii de toamnă, cunoscuți și ca Sâmbăta Morților, o sărbătoare dedicată celor trecuți la cele veșnice. Prima sâmbătă a lunii noiembrie este marcată prin slujbe speciale în biserici, iar cei rămași în viață dau de pomană pentru sufletele celor dragi.
În pachetele oferite de pomană nu trebuie să lipsească pâinea, vinul, coliva, fructele de toamnă și preparatele gătite, conform romaniatv.net.
„Slăviților făcători de minuni și Doctori fără de Arginți, Cosma și Damian! Iubindu-L pe Hristos Dumnezeu din tinerețile voastre, nu numai meșteșugul doctorilor ați învățat, ci mai ales har neîmpuținat al tămăduirii tuturor bolilor ați primit de la Dumnezeu.
Pentru aceasta, și pe noi, care cădem înaintea cinstitei icoanei voastre, degrab auziți-ne.
Pe copiii care cer ajutorul vostru la învățătură povățuiți-i cu rugăciunile voastre, ca, râvnind viețuirii voastre, să afle nu numai cele pământești, ci mai ales să sporească în cucernicie și în credința cea dreaptă.
Celor ce zac de boală și s-au deznădăjduit de ajutorul omenesc, dar aleargă la voi cu credință fierbinte și rugăciune osârdnică, tămăduire dăruiți-le cu cercetarea voastră cea milostivă și de minuni făcătoare; așijderea și pe cei ce din pricina bolilor grele au căzut în trândăvire, în puținătate de suflet și în cârtire, cu harul cel dat vouă de Dumnezeu întăriți-i în răbdare și îndrumați-i ca să priceapă sfânta și desăvârșita voie a lui Dumnezeu în ce ne privește și să se facă părtași ai harului mântuitor al lui Dumnezeu.
Pe toți cei ce aleargă la voi cu osârdie ocrotiți-i de bolile cele crunte, și apărați-i de moartea năprasnică, și cu puternica voastră mijlocire înaintea lui Dumnezeu păziți-i neclintiți în dreapta credință și ajutați-i în sporirea duhovnicească, ca împreună cu voi să se învrednicească în veacul ce va să vină a lăuda și a slăvi numele cel preasfânt și de mare cuviință al Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, în vecii vecilor.
Amin.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]