Descinderea în magazinele din Pitești
În urma unei serii de controale desfășurate recent, Cristian Popescu Piedone, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), a identificat abaterile grave de la normele de igienă sanitară în mai multe unități comerciale din Pitești. Acțiunea, realizată împreună cu comisarii ANPC, a dezvăluit condiții inacceptabile de depozitare a produselor alimentare, inclusiv mâncare de câini vândută consumatorilor umani.
Magazine închise pentru nereguli grave
Controalele au rezultat în închiderea a două magazine, respectiv brutăria „Dani” și mezelăria „Rador”, ambele situate la ieșirea din Pitești spre Brașov, pentru o durată de șase luni. În acest interval, proprietarii sunt obligați să remedyze problemele identificate. În urma verificărilor, au fost retrase de la vânzare peste 600 de kilograme de carne compromisă și mucegăită, expusă alături de produse proaspete, iar în congelator s-au descoperit 150 de kilograme de carne destinat, conform declarațiilor comercianților, alimentației canine, depozitată lângă produsele alimentare pentru umani. Activitatea mezelăriei a fost suspendată până la rezolvarea tuturor neregulilor constatate.
Amplasarea controalelor ANPC în județul Argeș
În perioada 27-28 martie, echipa condusă de Cristian Popescu Piedone a realizat o amplă acțiune de control în județul Argeș, verificând unități comerciale din localitățile Dedulești, Morărești, Pitești și Cotmeana. În urma acestor verificări, au fost întocmite 51 de procese verbale și aplicate 80 de sancțiuni contravenționale, din care 14 amenzi, totalizând o valoare de 300.000 de lei. În plus, activitatea a fost suspendată temporar la patru operatori economici, iar 172,7 kilograme de produse necorespunzătoare au fost retrase de la comercializare, în valoare de 5.456 lei.
Mesaj ferm din partea ANPC
Cristian Popescu Piedone a subliniat că controalele vor continua în zilele următoare, intentând să transmită un mesaj clar: „Toleranță zero față de pericolele ascunse în farfuriile românilor.”
Impresiile lui Cristian Popescu Piedone
În timpul vizitelor efectuate, Piedone a declarat: „Am intrat în câteva magazine, într-unul pe care scrie mezeluri, dar cred că este magazin pentru câini. Peste 600 de kilograme de carne compromisă, coaste de porc de pe timpul lui Decebal. Peste drum, dacă vreți, puteți să vedeți o infecție de nu vă puteți imagina, la fața frumos expusă și în spate o otrăvire efectivă a populației. O infecție de nedescris. Pe unde am trecut am și lăudat, dar și dispus măsurile de închidere.”