Silviu Prigoană, un cunoscut om de afaceri, a fost căsătorit de trei ori și are patru copii din două căsnicii anterioare. Acesta a explicat de ce a ales pentru copiii săi nume latine, precum Honorius, Silvius și Maximus. Totodată, el a renunțat la această tradiție atunci când a venit pe lume Eduard, care astăzi are 13 ani. Alegerea numelor latine pentru copii are o semnificație profundă pentru Silviu Prigoană, iar motivul se află în pasiunea sa pentru istorie.
Silviu Prigoană s-a căsătorit pentru prima dată cu Viorica Ciceu, o colegă de muncă de la Cluj-Napoca, în perioada în care cei doi lucrau în aceeași fabrică. Din această căsătorie, s-au născut doi băieți, Honorius și Silvius. Din păcate, soția sa a murit prematur, în 1994, din cauza unei boli grave de ficat, la vârsta de doar 30 de ani. Silviu a fost nevoit să-și crească singur copiii, în ciuda greutăților, și a povestit despre cum a trăit acele momente dificile.
„Prima mea soţie a murit în 1994, când Honorius şi Silvius erau mici. A avut o boală cumplită şi în doar şase luni a plecat dintre noi. Am luptat mult atunci, dar n-am avut ce să fac. Partea de transplantologie atunci era în pionierat – nu se făcea așa ceva pe scară largă. Astăzi am fi reușit să o salvăm. Atunci nu am reușit să facem nimic”, povestea Silviu Prigoană într-un interviu mai vechi.
Motivul alegerii numelui latine pentru copiii săi are legătură cu dragostea lui pentru istorie. Silviu a declarat că, fiind un popor latin, i s-a părut firesc să își boteze copiii cu nume care reflectă rădăcinile noastre istorice. „Eu am studiat foarte multă istorie şi numele alese pentru ei sunt cu adevărat reprezentative de-a lungul vremii”, a spus omul de afaceri într-un interviu pentru Kanal D.
Silviu Prigoană a mai avut un mariaj după moartea primei soții, cu Delia Gabriela Prigoană, dar relația lor nu a durat. Căsnicia lor s-a încheiat la câțiva ani, chiar înainte ca Adriana Bahmuțeanu să intre în viața afaceristului. Din mariajul cu Adriana, Silviu a avut doi copii, dar cuplul a trecut prin momente grele, pierzând un alt copil, pe Eduard, care s-a născut prematur și a decedat după trei săptămâni de viață.
În 2013, după mai multe divorțuri și reconciliere, relația dintre Silviu Prigoană și Adriana Bahmuțeanu s-a încheiat definitiv. De atunci, Mihaela Botezatu a fost femeia din viața lui Silviu pentru o perioadă de zece ani.