
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o serie de avertizări de tip Cod galben, valabile pentru ziua de miercuri, 24 iunie, și joi, 25 iunie, vizând fenomene meteorologice extreme, de la instabilitate atmosferică accentuată până la caniculă.
Conform informărilor transmise de ANM, în intervalul orar 12:00 – 21:00, miercuri, 24 iunie, aproape jumătate din teritoriul țării se află sub incidența unui Cod galben de ploi torențiale, descărcări electrice, vijelii și grindină. Zonele vizate sunt nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei, sudul Moldovei, precum și cea mai mare parte a zonei montane.
Fenomenele prognozate includ averse cu caracter torențial, intensificări ale vântului care pot atinge viteze la rafală de 50…70 km/h, dar și căderi de grindină de dimensiuni mici și medii (1…4 cm).
Cantitățile de apă vor fi semnificative, acumulând local 15…25 l/mp, iar în anumite puncte izolate, acestea pot depăși pragul de 40…50 l/mp într-un interval scurt de timp.
Pe lângă instabilitatea atmosferică, meteorologii au emis avertizări de caniculă pentru mai multe regiuni, din cauza temperaturilor neobișnuit de mari pentru această perioadă a anului.
În cursul zilei de joi, valorile termice maxime se vor situa între 30 și 35 de grade, cu cele mai ridicate temperaturi în vestul și nord-vestul țării. În zonele de câmpie, disconfortul termic va rămâne ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) urmând să atingă sau să depășească ușor pragul critic de 80 de unități.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]