Un bărbat și-a pierdut viața vineri dimineață, după ce a fost lovit mortal de o autoutilitară pe Drumul Național 13, între Feldioara și Brașov, județul Brașov. Accidentul s-a produs într-o zonă intens circulată, iar echipajele de intervenție nu au reușit să-l salveze pe biciclist, care a decedat pe loc, potrivit Centrului Infotrafic al Inspectoratului General al Poliției Române.
Conform informațiilor oficiale, victimei, un bărbat a cărui identitate nu a fost încă făcută publică, i s-a întâmplat tragedia în timp ce se deplasa pe carosabil. Autoutilitara l-a acroșat, impactul fiind fatal. „Pe DN 13, între Feldioara și Brașov, un bărbat care se deplasa cu bicicleta a fost acroșat de o autoutilitară. În urma impactului, a survenit decesul victimei la fața locului”, a comunicat Centrul Infotrafic, preluat de Mediafax.
Trafic dificil pe DN13 după accident
Din cauza evenimentului rutier, circulația pe Drumul Național 13 se desfășoară cu dificultate, fiind instituit un regim de circulație alternativ, pe un singur fir, dirijat manual de polițiștii prezenți la fața locului. Aceștia au avertizat că, în funcție de evoluția anchetei, traficul ar putea fi blocat temporar pe ambele sensuri pentru efectuarea cercetărilor.
Ancheta pentru stabilirea circumstanțelor tragediei
O echipă de criminaliști, împreună cu specialiști ai Poliției Rutiere Brașov, au demarat o anchetă pentru a clarifica toate detaliile producerii accidentului. Sunt analizate traiectoria vehiculelor implicate, condițiile de vizibilitate și starea carosabilului, precum și respectarea normelor legale de către toți participanții la trafic.