Vestea neagră a zilei. A murit vocea de aur a României!

Screenshot 20250122 155351 Facebook 1024x680 1

Lumea fotbalului românesc este în doliu după pierderea lui Teoharie Coca-Cosma, comentatorul emblematic care a marcat cel mai important moment din istoria fotbalului românesc.

În 1986, Coca-Cosma a fost vocea finalei Cupei Campionilor Europeni de la Sevilla, în care Steaua București a învins FC Barcelona. Comentariile sale memorabile, precum „Apără Duckadam!”, „Lăcătuș trebuie să marcheze, Lăcătuș va marca” și „Suntem finaliști, avem Cupa, Cupa Campionilor Europeni este la București” au rămas întipărite în memoria suporterilor români, devenind parte a istoriei acestui sport.

O pierdere imensă pentru jurnalismul sportiv românesc

Teoharie Coca-Cosma a fost una dintre vocile inconfundabile ale radioului și televiziunii române. Cu o carieră construită pe profesionalism și pasiune, a adus bucurie în casele românilor și a reușit să transmită emoția unor momente unice. Comentariul său din finala din 1986 a rămas un reper în jurnalismul sportiv, fiind considerat de mulți drept inegalabil.

Din păcate, pe 21 ianuarie, marele comentator s-a stins din viață la vârsta de 84 de ani. „S-a dus să-i comenteze din nou pe Duckadam, Bărbulescu, Bălan”, scriu cei care l-au cunoscut și admirat.

Programul funeraliilor

Trupul neînsuflețit al lui Teoharie Coca-Cosma va fi depus la capela Bisericii Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, din comuna Gruiu, județul Ilfov, joi, 23 ianuarie, la ora 13:00. Înmormântarea va avea loc sâmbătă, 25 ianuarie, la ora 11:00, în același loc. Familia, prietenii și admiratorii sunt așteptați să îi aducă un ultim omagiu.

Mesajul clubului Steaua București

Clubul Steaua București și-a exprimat profundul regret pentru pierderea lui Teoharie Coca-Cosma și a transmis un mesaj de solidaritate către familia îndoliată:
„A murit comentatorul finalei Cupei Campionilor Europeni din 1986! Vocea sa rămâne în inimile tuturor steliștilor. Suntem alături de familie în aceste momente grele.”